Program se ukázal jako velmi významný v počátcích energetické krize, kdy jsme českým občanům dokázali rychle a efektivně pomoct například se zateplením nebo s výměnou zdroje vytápění.
„Téměř půl milionu podpořených žádostí. To má za sebou nejúspěšnější program Nová zelená úsporám a jen za naší vlády se podařilo podpořit více než 335 tisíc žádostí pro rodinné i bytové domy. Nejvíce žádajících, konkrétně 170 tisíc, pak získalo podporu v posledních dvou letech. Pomohli jsme jim tak v době energetické krize, kdy ceny energií rapidně stouply. Naše vláda slíbila podpořit 100 000 fotovoltaik na domech, to jsme už dalece překonali – podpořili jsme již 201 tisíc fotovoltaik,“ řekl úvodem ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že program má hned tři pozitivní dopady na společnost, a to sociální, ekonomický a environmentální. „Pomáháme rodinám, seniorům i obyvatelům bytových domů, aby byli energeticky soběstačnější, platili méně peněz za energie, snižovali emise skleníkových plynů a adaptovali se na změnu klimatu,“ doplnil ministr.
Velký zájem podpořily i dva nové podprogramy, které Ministerstvo životního prostředí spustilo v roce 2023 – Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. Jejich největší výhodou je jednoduchá online žádost a vyplacené peníze předem. Senioři nebo rodiny s dětmi tak nemusejí mít našetřeno velké množství financí. „Jelikož válka na Ukrajině a následná energetická krize zásadně dopadla na domácnosti s nízkými příjmy, typicky seniory nebo rodiny pobírající příspěvky na bydlení či přídavky na dítě, zareagovali jsme vytvořením podprogramu Light. Je to rychlá pomoc s renovací, která poskytuje dotaci na dílčí úpravy až ve výši 90 % a efektivně pomáhá nejohroženějším skupinám se snížením cen za energie. O NZÚ Light si od jeho spuštění v lednu 2023 zažádalo 87 356 domácností a osvědčil se tak jako velmi úspěšný nástroj okamžité pomoci,“ dodal ministr Hladík.
Ministr životního prostředí Petr Hladík doplnil paletu programů v září 2023 ještě o úspěšný podprogram Oprav dům po babičce. Ten se zaměřuje především na rodiny s dětmi, které bydlí ve starším energeticky neúsporném rodinném domě a trápí je vysoké ceny energií. „Pro rodiny s dětmi je velmi náročné ušetřit větší objem peněz na renovace. Často bydlí ve starších domech, které jsou energeticky neúsporné, a mají tak vysoké výdaje za energie. Právě těmto rodinám pomáhá náš podprogram Oprav dům po babičce, který nabízí vyplacení dotace předem ve výši více než 1 milion korun a zároveň možnost zvýhodněného úvěru od stavebních spořitelen na doplacení zbylé částky. Jedná se o první finanční nástroj pro fyzické osoby, který kombinuje finance z veřejného a soukromého sektoru. Navíc rodiny dostanou příspěvek ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě do 18 let. Od spuštění jsme v programu přijali 6 300 žádostí a podařilo se tak naplnit naše očekávání. Program je velmi úspěšný díky tomu, že kombinuje peníze předem a výhodnou půjčku a mladé rodiny se tak nemusí zadlužit na dlouhou dobu,“ řekl ministr životního prostředí Hladík.
„Zelená úsporám a její pokračování Nová zelená úsporám jsou jedny z nejúspěšnějších dotačních programů v Evropské unii v oblasti energetických úspor s významným synergickým efektem. Oba programy přinesly významné benefity pro životní prostředí i ekonomiku České republiky, zvýšily kvalitu života obyvatel a nastavily standardy udržitelného bydlení, čímž jsme inspirací pro ostatní evropské státy,“ zdůraznil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, který tento program spravuje.