Nejvíce bodů v hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo přes pět tisíc účastníků, získala stavba nedaleko přírodní rezervace s vyhlídkou na krajinu rybníků a luk. Jméno stavbě dal javor babyka (acer campestre), který prorůstá vstupním přístřeškem a postupně se stane důležitým prvkem kompozice a duchovním patronem místa.
Architektonický návrh pochází z dílny SUNFLYER architektů Martina Augustina, Kateřiny Mertenové a Petra Parýzka – podívejte se na fotografie domu.
Druhý nejvyšší počet bodů v internetovém hlasování získal Pasivní dům Praha od Vize Ateliér a na třetím místě se umístily Vily Diamantica, soubor rodinných domů v pražském Prokopském údolí od DOT Architects.
Cena poroty
Vedle ceny veřejnosti hodnotila stavby i odborná porota. U odborníků vyhrál pasivní rodinný Dům na větrném kopci v Jílovém u Prahy navržený architekty z ARCHCON atelier. „Rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha,“ komentovala stavbu porota.
Kromě rodinných domů porota vybrala i nejlepší energetickou budovu neurčenou pro bydlení. V této kategorii získalo ocenění brněnské Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada navržené studiem Projektil architekti.
Porota vyhlásila výsledky soutěže v den zahájení veletrhu nízkoenergetických a pasivních staveb For Pasiv 2018. Cenu veřejnosti předal Jakub Hrbek, ředitel Odboru řízení Národních programů Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a zároveň člen poroty. Fond se dlouhodobě věnuje podpoře energeticky a ekologicky úsporným výstavbám domů, což dokazuje i fakt, že ze 44 přihlášených domů přispěl na stavbu 33 včetně vítěze z programu Nová zelená úsporám. Další tři pak získaly dotaci z Operačního programu Životní prostředí.
Soutěžní přehlídku Pasivní dům každoročně vyhlašuje společnost ABF, organizuje Centrum pasivního domu a podporuje Státní fond životního prostředí České republiky.
Přehled soutěžních domů s podrobnými informacemi najdete na www.pasivni-dum.cz.