Státní podniky a příspěvkové organizace pak mohou čerpat ze 100milionové alokace na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní povodňové služby.
Celkově tak nabízí Ministerstvo životního prostředí ve dvou dotačních výzvách (číslo 123 a 124) z evropských fondů 250 milionů korun. Dotace pomohou zajistit lepší ochranu před výkyvy počasí a přispějí k přesnějšímu předvídání povodní.
Žádosti o dotace v rámci 124. výzvy mohou kraje, obce a jejich dobrovolné svazky, veřejné výzkumné instituce, příspěvkové organizace a další subjekty podávat do 3. června 2019 na Státní fond životního prostředí ČR. Přihlásit můžou projekty zaměřené na zpracování analýz odtokových poměrů nebo digitálních povodňových plánů. Dotace získají i na vybudování nebo rozšíření protipovodňových výstražných systémů na lokální úrovni.
„Varovné systémy mohou obce a města vybudovat jen tehdy, pokud mají současně vypracovaný či aktualizovaný digitální povodňový plán. I na ten ale mohou čerpat až 85% dotaci,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Operační program Životní prostředí pomáhá s protipovodňovou ochranou nejen na místní úrovni, ale i na té celostátní. O dotaci se v tomto případě může ucházet Český hydrometeorologický ústav či správci povodí. Příspěvek získají instituce na zpracování analýz odtokových poměrů a přípravu podkladů pro stanovení záplavových území nebo map povodňového ohrožení. Podporu získají i projekty zaměřené na vybudování nebo zefektivnění výstražných či hlásných povodňových systémů řešených na celostátní úrovni.
Žádosti o dotace ve 123. výzvě bude Státní fond životního prostředí ČR do 30. září 2019.