Dříve narovnaný tok řeky Dyje se vrátil do tří původních meandrů, což řeku prodloužilo o více než třetinu. Dyje tak opět pomáhá zadržet vodu v okolních lužních lesích. Unikátní přeshraniční projekt ve spolupráci s Rakouskem získal v konkurenci 20 dalších soutěžících 1 370 hlasů a odnesl si Cenu sympatie.
Jaká byla další ocenění? Cenu za nejlepší nápad ve volné krajině získal Lubor Křížek za systém tůněk a mezí k zadržení vody v Dřevništi u Sedlčan. V kategorii měst a obcí porotce nejvíc zaujal Park u Rakováčku v Rokycanech, který slouží místním i rakům. Cenu za inovativní městské prostředí vyhrál bankovní kampus v Radlicích se stromy a parkem na střeše a chytrým systémem vytápění a chlazení. V kategorii rodinných staveb zvítězil téměř soběstačný slaměný dům v Dobřejovicích. Cenu Prahy, partnera letošní soutěže, získaly Plužiny jako příklad šetrného zemědělství v hlavním městě.
„Všech šest vítězů teď získává exkurzi za inspirativními příklady adaptačních opatření do zahraničí, jakmile to situace okolo pandemie umožní. Všichni finalisté ale představují kvalitní příklady adaptací na klimatickou změnu, odborník i domácí kutil se jimi může inspirovat v naší stále rostoucí databázi Adapterra,“ vysvětluje specialista na klimatické adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství.
Vítězové si vzhledem k vládním opatřením letos mohli převzít svá ocenění pouze virtuálně, a to během konference Zdravá a odolná krajina. Ta se letos soustředila na adaptační trendy v příměstské a zemědělské krajině. Účastníci řešili témata jako kvalita půdy nebo přehrady versus přírodní řešení zadržování vody. Záznam konference najdete na kanálu YouTube.
Letos se do Adapterra Awards přihlásilo 78 projektů. Všechny vítězné a další inspirativní projekty najdete na adrese www.adapterraawards.cz. Soutěž byla podpořena dotací ze Státního fondu životního prostředí ČR.